ی           ی            ی

  

200. از نظر قرآن مسلمان می تواند مقابله به مثل کند. مقابله به مثل کردن مورد نظر قرآن کدام است؟

199. دلیل اصلی از بین بردن قوم لوط چه بوده است؟

198. در آیه 65 سوره حج خداوند فرموده که آسمان به دستور او نگهداشته شده که به زمین نیفتد! یعنی چه؟

197. امر به معروف و نهي از منكر از نظر قرآن چگونه است؟

196. در قرآن می خوانیم که همه چیز پیشاپیش از ازل در لوح محفوظ ثبت شده است و از طرفی در قرآن می خوانیم که هر کسی مسئول اعمال خود است. چطور می شود که از طرفی اعمال ما از پیش تقدیر شده باشد و از طرفی ما مسئول آن باشیم؟

195. کدام سوره از قرآن همه آیات آن واژه الله دارد؟

194. چرا قرآن در داستان موسی فرمانروای مصر را با لقب فرعون نام می برد ولی در داستان یوسف با لقب مَلِک یعنی پادشاه؟

193. در بخش مسائل متفرقه بنقل از قرآن آمده است که خانه عنکبوت سست ترین خانه ها است. ولی گفته می شود که: تار عنکبوت یکی از بادوام ترین و استوار ترین مواد موجود در زمین است. از فولاد هم استوار تر است. و ناوبرها از تار عنکبوت ابریشم برای ساخت ی 䐘 ǁی ی ی. یی ی ی ی .

192. منظور قرآن از نازل نمودن دامها در آیه 6 سوره زمر چیست؟

191. ی ی ی ی ی. ی ی ی ی . ی ی ی تبعیض میان زن و مرد است و موی زن و مرد با هم فرقی نمی کند. برخی میگویند حجاب نوعی عقب ماندگی است و با دنیای متمدن و پیشرفته امروزی نمی خواند و مربوط به گذشته بوده است!

190. چرا قرآن در زمان پیامبر جمع آوری و به صورت یک کتاب درآورده نشد؟

189. مفهوم شفاعت را توضیح بدهید در بعضی از آیات آمده كه خدا شفاعت هیچ كس را نمی پذیرد و در برخی دیگر آمده كه شفاعت هر كس را بخواهد می پذیرد آن افرادی كه خدا شفاعت آنها را می پذیرد چه كسانی هستند؟ و چه کسانی شفاعت می شوند؟

188. آیا درست است که وقتی پیامبر با عایشه ازدواج کرده عایشه 9 سال سن داشته است؟

187. درباره آيه ۳ سوره نور:"مرد زناكار جز زن زناكار يا مشرك را به همسرى نگيرد و زن زناكار جز مرد زناكار يا مشرك را به زنى نگيرد و بر مؤمنان اين [امر] حرام گرديده است"، و آیه ۲۶ آن سوره:" زنان پليد براى مردان پليدند و مردان پليد براى زنان پليد و زنان پاك براى مردان پاكند و مردان پاك براى زنان پاك اينان از آنچه در باره ايشان می گويند بر كنارند براى آنان آمرزش و روزى نيكو خواهد بود "، توضيح دهيد.  ديگر اين كه واقعا كسي كه زنا كار است با شخص زنا كار ديگري ازدواج مي كند؟

186. قرائت متن عربی قرآن چه فايده اي دارد؟ اين سوال امروزه از طرف بسياری از روشنفکران به ی ی ی ی ی ی ی ی ی . 2 Ԙ ی ی

185. آیا درست است که پیامبر هنگام وفات دوات و قلم می خواسته تا جانشین پس از خود که از جانب خدا به وی  وحی شده بوده را وصیت کند ولی عمر مانع از این کار شده است؟

184. من در رابطه با گوشت خوک ابهام داشتم. در پرسش 176 شما گفته اید که غذای اهل کتاب می توان خورد هر چند گوشت خوک داشته باشد، ولی در کتابهای تفسیر گفته اند که منظور قرآن از حلال بودن غذای اهل کتاب در صورت نداشتن . ابهام من در این است که وقتی گوشت خوک حرام باشد و بد باشد چه فرقی می کند که خود ما آنرا بخریم و بخوریم یا اینکه در غذای اهل کتاب باشد؟ در هر دو حال باید بد باشد!

183. "در قرآن خداوند فرموده ما به عیسی انجیل دادیم"...    ولی می دانیم 5 انجیل سالها بعد از عروج عیسی (ع) نوشته و جمع آوری شده. پس منظور خداوند از این آیه چیست؟

182.  ی ػ ی ی ỿ 53 ی:  صِرَاطِ اللَّهِ الَّذِي لَهُ مَا فِي فِي الْأَرْضِ أَلَا إِلَى اللَّهِ تَصِيرُ الْأُمُورُ، و در سوره  صف آیه 11: تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ....

181. در زبان عربی فعل برای فاعل صرف می شود و اگر فاعل یا ضمیر حذف شود معنی جمله تغییر نمی کند. چرا چرا قرآن مثلاً می فرماید: وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ: و نه آنها اندوهناک می شوند! (زمر: 61)، اگر می فرمود: وَ لا یَحْزَنُونَ: و نه اندوهناک می شوند، نیز به همان معنی می بود. آیا ضمیر هُم اضافه نیست.

180. نظر قرآن درباره عالم غيب چيست؟ چگونه مي توان به اين عالم دسترسي پيدا كرد؟

179. آیا دختر می تواند بدون اجازه و رضایت پدر و مادر و خانواده خود ازدواج کند؟

178. چرا در قرآن برخی جاها واژه الّلائی برای زنان بکار رفته و در برخی جاهای دیگر واژه الّلاتی؟

177. کم و کیف آیه مربوط به دزدی در قرآن چگونه است؟ 

176. در قرآن گوشت خوک تحریم شده است. من در اروپا زندگی می کنم و دوستان مسیحی دارم که برخی اوقات همدیگر را دعوت می کنیم. پرسش من اینست که آیا منظور قرآن از حرام بودن گوشت خوک، خودِ گوشت خوک است یا کلاً شامل غذائی که گوشت Ͽ منظورم اینست که آیا سایر متعلقاتِ غذائی که گوشت خوک در آنست نیز نمی توان خورد؟

175. چرا قرآن قرائتهای مختلف دارد؟ ی ی ʿ ʿ

174. در آیه 71 سوره اسری می خوانیم که روز رستاخیز هر مردمی به امام خود خوانده خواهد ( ). ی ʿ

173. آیا در قرآن به حرکت داشتن زمین اشاره شده است؟

172. چرا خداوند در قرآن بجای کلمه من از ما استفاده می کند؟

171. آيا در احكام ديني چيزي را به غير از قرآن مثل رساله هاي مراجع تقليد بايد ملاك عمل قرار داد؟ آيا در قرآن آياتي وجود دارد كه اين امر را توصيه كرده باشد؟

170. سنگ "حجرالاسود" چيست؟ آيا نشاني از اين سنگ و تقدس آن در قرآن آمده است؟ آيا زيارت اين سنگ شرك نيست؟

169. اگر انسان در نماز شک کند که مثلاً قنوت یا رکعتی را نخوانده چه باید بکند؟

168. آیا در قرآن اشاره ای به وجود یا عدم وجود موجودات زنده در کائنات دیگر شده است؟

167. انواع گناهان کدام است و چگونه می توان آنها را جبران و پاک کرد؟

166. سن لازم برای نماز خواندن و روزه گرفتن چند سالگی است؟

165. فرق محبت با مودت چیست؟

164. چرا ترجمه های خیلی از آیات و واژه های قرآن در این سایت قرآن شناسی با ترجمه های دیگر فرق می کند؟ مثلاً واژه امر در پرسش شماره  153 در آیه 16 سوره اسری را "زیاد کردن" ترجمه کرده اید، ولی همه آن را به مفاهیمی از قبیل "فرمان دادن"ترجمه کرده اند که درست تر به نظر میرسد؟ یا مثلاً .اژه "عروج" (در قسمت مسائل متفرقه) را به معنی " زیگزاگی رفتن" ترجمه ϡ ی ی ی .

163. ربا چیست و به چه معامله ای ربا می گویند، و آیا وامهای بانکی که دارای بازپرداخت با چند درصد سود است رباست؟ آیا وام گرفتن با بهره از بانکهای اسلامی هم ربا محسوب می شود؟ آیا ربا فقط برای ربا خوار حرام شده یا برای ربا دهنده هم هست؟

162. چرا برای مسائل علمی "کتاب قرآن معجزه محمد" منبع ذکر نکرده اید؟ و آیا فکر نمی کنید که در آینده برخی از آنها تغییر کنند و یا درست نباشند و به قرآن اشکال وارد شود، مثلاً اگر در آینده روشن شد که 11 سیاره وجود نداشته باشد، آیا در آن صورت اشکال به قرآن Ͽ

161. در رابطه با قوم عاد در آیه 16 سوره فصلت قرآن می فرماید باد صرصر در "روزهای نحس" به طرف آن قوم فرستاده شده ولی در آیه 19 سوره قمر می فرماید در "روز نحس"! چرا این دو آیه در رابطه با قوم عاد با هم فرق می کنند؟

160. آیا پیامبر گرامی اسلام سواد خواندن و نوشتن داشته است؟

159. آزادی های اجتماعی و فردی انسان در قرآن کدامها است؟ آیا مجازاتهائی که در قرآن تعیین شده برای مسلمانان است یا برای پیروان ادیان دیگر و همینطور برای افرادی که دیدن را قبول ندارند نیز هست؟

158. ی ی الْـقـُرْبَـى، مگر چقدر این مسئله حائز اهمیت است که خداوند در کلام عظیم خود پاداش رسالت را فقط و فقط "مودت ذی القربی" تعیین می کند.

157. آيا در قرآن وجود يك ناجي براي بشريت بعد از رحلت حضرت محمد (ص) تاييد شده است؟ چنانكه شيعيان ی ی ... ی Ͽ ی ϡ ی Ͽ

156. به نظرشما در جائي كه امام جمعه عادل و با تقوا نيست آیا شرکت در نماز جمعه واجب است؟

155. چرا خداوند خود به تهیدستان کمک نمی کند و از ما مسلمانان می خواهد که از کار و زحمت خود به آنها زکات و صدقه بدهیم و انفاق کنیم؟

154. در سؤال 20 معصومیت را رد کرده اید اما در آیه 33 سوره احزاب چیز دیگری نوشته شده جز این نیست که خداوند اراده کرده است که ناپاکی و پلیدی را از شما اهل بیت دور و شما را کاملاً پاک و طاهر سازد، رجس در لغت بمعنی آلودگی و چون با ال آمده همه گونه آلودگی را در بر می گیرد. نظر خود را در این باره بنویسید.

153. چرا قرآن در آیه 16 سوره اسری می فرماید: و هر گاه اراده کردیم که سرزمینی را نابود کنیم به مترفین آن امر می کنیم که در آن به فسق بپردازند، تا نابودی حق آن سرزمین شود و بعد آنرا نابود می کنیم؟ این آیه برای من مبهم است.

152. آیا کمونیست در ایران شانس به حاکمیت رسیدن دارد؟

151. آيا در اسلام زن و مرد مساوی هستند؟

 

 

 ی

ѐ

ی

- - ʐѐ
-

ϐ

ی ی

 
 
 

 50 - 1

100- 51

150 - 101

200 - 151

250 - 201

300 - 251

350 - 301

400 - 351

450 - 401

500 - 451

550 - 501

600 - 551

650 - 601

700 - 651

750 - 701

800 - 751

850 - 801

900 - 851

950 - 901

1000 - 951

 
 
مـثـالـهـای قـرآن
ǘ
ǎ ی یی