عربی           انگليسی            سوئدی

  

150. آیا کشوری هست که مردم آن مسلمان باشند ولی مسلمانان به آنجا حمله نکرده باشند؟

149. فرق تزکيه و تطهير چيست؟

148. در آیه 64 و 65 سوره صافات قرآن کریم می فرماید ثمر درخت زقوم مانند سرهای شیطانها است. منظور از سر شیطانها چیست و یا چگونه است؟

147. آیا واژه فلسطین در قرآن بکار رفته است؟

146. اختلافات خوارج با حضرت علی چه بوده و آیا خوارج خودشان خود را خوارج نامیده اند یا دیگران آنها را خوارج نامیده اند؟ و خوارج اصلاً به چه معنی است؟

145. چرا در قرآن رودخانه و دریا مطرح شده ولی از اقیانوس صحبتی نشده است؟

144. آیا محمد ابن زکریای رازی مذهبی بوده یا چنانکه برخی می گویند غیر مذهبی بوده و علیه مذهب مطالبی نوشته است؟

143. آیا ولی فقیه که حاکم مطلق باشد از نظر قرآن درست است؟

142. چرا در قرآن انواع زنان از جمله مسلمات، مؤمنات، مشرکات، تائبات، قانتات، و غيره بکار رفته ولی کافرات ) زنان کافر) بکار نرفته است؟

141. در آیه 76 سوره نحل قرآن مجید می فرماید فرد گنگ با کسیکه امر به عدل می کند مساوی نیستند. منظور از مساوی نبودن آنها در چه زمینه است؟

140. نظر قرآن در مورد تقدیر و سرنوشت چیست و سرنوشت انسان چگونه معین می شود آیا از پیش تعیین شده؟

139. مطالب شما در زمينه حيات را مطالعه كردم، در قسمتي بيان كرده بوديد كه: .....

138. مِـنـّت یعنی چه؟

137. آیا شعر: واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند چون به خلوت می روند آن کار ديگر می کنند، حافظ خطاب به روحانيت گفته يا اينکه در دوران او متوليان رسمی مذهبی کسان ديگری بوده اند؟

136. چرا پیامبر با زینب همسر زید پسر خوانده خود ازدواج کرده بوده است؟ به ایرادی که در اين زمينه می گيرند چه پاسخی می توان داد؟

135. در آيه 24 سوره يوسف می خوانيم که خداوند بدی و فحشاء را از يوسف دور کرده است. پرسش اينست که وقتی خدا وند خود بدی و فحشاء را از کسی دور کند در آنصورت چه ارزشی برای خودِ فرد باقی می ماند؟ و آیا در آن صورت همه نمی توانند پیامبر باشند؟

134. چرا قرآن مجید در آیه 12 سوره فاطر می فرماید: «... و َتـَرَى الْـفـُلـْكَ فِـيـهِ مَـوَاخِـرَ...»، ولی در آیه 14 سوره نحل می فرماید: «... وَ تـَرَى الْـفـُلـْكَ مَـوَاخِـرَ فِـيـهِ ...»؟

133. در آیه 65 سوره انعام قرآن می فرماید: وَ يُذِيقَ بَعْضَكُمْ بَأْسَ بَعْضٍ: و سختی برخی از شما را به برخی دیگر می چشاند. منظور آیـه از ایـنـکـه خـدا سـخـتـی بـرخـی را بـه بـرخـی دیـگـر می چشاند چیست؟

132. آيا در قرآن به " برف " اشاره اي شده است ؟ آيا از نحوه بوجود آمدن آن حرفي زده شده است؟

131. چرا خداوند که می داند چه کسی رستگار می شود و به بهشت می رود و چه کسی رستگار نمی شود و به  به جهنم می رود را مستقیماً به بهشت و جهنم نمی برد؟

130. در یکی از آیات قرآن به کشته شدن و مورد آزار قرار گرفتن قوم یهود اشاره شده است. آیا آن افراد همان نازیها و هیتلر نبودند.

129. قرآن در آیه 84 سوره شعراء به نقل از حضرت ابراهیم می فرماید: و برای من زبان راستی در دیگران قرار بده. منظور از زبان راستی چیست؟

128. در قرآن در مورد "خمس" يك آيه وجود دارد ولي از معناي لغوي آن و با توجه به آيات قبل و بعد آ ن مي توان فهميد كه اين خمس فقط به غنايم جنگي تعلق مي گيرد. ولی در مذهب ما يعنی "شيعة" به يک پنجم از درآمد سالانه تعلق می گيرد و صرف مخارج ...

127.  آيا "نذر كردن" ريشه قرآني دارد يا خير؟ آيا "نذر غذا" و يا "نذر قرباني" صحيح مي باشد؟ آيا خوردن" غذای نذری" حلال می باشد؟ ( مثلاً غذا نذر امام حيسن می کنند يا نذر حضرت عباس).

126. معيار های قرآن برای انتخاب همسر چيست؟ آيا در اسلام زن می توند از مرد خواستگاری نمايد؟

125. در سايت شما در جاهايی از حضرت رسول اكرم با عبارت "محمد" ذكر شده است ( مانند متنی كه بعد از مقدمه آمده است ) به نظر من تا حدودی برای خواننده حالت بی حرمتی دارد به هر حال مانند بعضی جاهای ديگر در اين سايت حداقل می توان از عبارت حضرت محمد استفاده نمود.

124. آيا از قرآن موضوع جدايي و يا وحدت بين دين و سياست را ميتوان استنتاج نمود؟ قرآن چه نوع حكومت و با چه ويژه گيهاي را توصيه مي كند؟ رهبر اين حكومت چه ويژگیهايي بايد داشته باشد؟ نظر قران در باره حكومت بر مردم چيست؟

123. جمله " وما أهل لغير الله به" چه معنائی دارد؟ معنی آيه 3 سوره مائده چيست؟ و آيا صحت دارد که عبارت "اليوم يئس الذين کفروا من دينكم  فلاتخشوهم واخشون اليوم اكملت لكم دينكم واتممت عليكم نعمتي ورضيت لكم الاسلم دينا" مربوط به واقعه غدير خم مي باشد؟ واين عبارت در ميان اين آيه گنجانده شده است و ربطي به دو عبارت قبل و بعد خود ندارد؟

122. قرآن مجید در آیه 107 سوره انعام می فرماید: وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ مَا أَشْرَكُوا: اگر خدا می خواست شرک نمی ورزيدند. آيا اين به اين معنی نيست که خودِ خداوند خواسته که آنهائی که شرک می ورزند شرک بورزند؟

121. چرا قرآن خيلي از مسائل (مانند احكام وضو، نماز شكسته، مهر براي نماز و ...) را به صورت روشن بيان نکرده تا اختلافی بين تفاسير بوجود نيايد؟

120. قرآن چه نوع تقیه ای را مجاز دانسته؟

119.  چه مجازاتي براي فرد زناكار در جهان آخرت در نظر گرفته  شده؟ منظور از اينكه زنا از گناهان كبيره است، چيست؟

118. در قسمت پرسش و پاسخ شما به اين سؤال بر خوردم : آيا از نظر قرآن عمر انسان از پيش تعيين شده است؟ اما در آيه دوم از سوره انعام داريم که ...

117. در جائی خواندم که کسانیکه در صحنه مبارزه اجتماعی نیستند نماز و روزه آنها هیچ و پوچ است. و در جائی خواندم که اگر کسی در مبارزه اجتماعی نباشد چه به نماز ایستاده باشد و چه به شراب نشسته باشد فرقی نمی کند. آیا قرآن چنین چیزی را تأیید می کند؟

116. آيا در قرآن به شكسته خواندن نماز در سفر اشاره ای شده است؟ 

115. آیا فعلِ « یَـشـاءُ» در جمله « اللَّهُ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَيَقْدِرُ لَهُ إِنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ»، به «الله» بر می گردد یا به « مَـن»؟ (عنکبوت 62)

114. سعادت از نظر قرآن چگونه است؟

113. نظر اسلام در مورد برده داری چه بوده است؟ آیا آنرا پذیرفته یا نفی کرده بوده؟

112. آیا در رابطه با سقط جنین در قرآن آیه هست؟

111. ما در نماز خود می گوئیم: " قل هو الله احد" یعنی: بگو خدا يکتا است. ما به چه کسی می گوئیم که بگوید خدا يکتا است؟ و آیا خدا خود نمی داند که يکتا است؟

110. نَـفـس مُـطـمَـئِـنه یعنی چه و انسان چگونه نفس مطمئنه می شود؟

109. چرا یک عده باید در ناز و نعمت باشند و من بخاطر ترس (گناه شمردن) باید خودم را همیشه محروم کنم؟

108. آیا از نظر قرآن عمر انسان از پیش تعیین شده است؟

107. سؤال من در ارتباط با ازدواج متعدد مردها تا 4 عدد دائم و بی نهايت صيغه می باشد. از آنجا که هر مسئله ای که با سرشت انسانها هماهنگی نداشته باشد نمی توان به اديان الهی نسبت داد اين مسئله نيز غير قابل قبول می باشد و از طرفی اگر بگوئيم شأن نزول اين آيه مربوط به زمان شرايط جاهليت می باشد اعتقاد ما بر اينست که قرآن کتابی برای همه نسلها و همه دورانهاست و اين امر با مفهوم مقدس عشق در زندگی برای تشکيل خانواده همخوانی ندارد.

106. در آیه 142 سوره نساء «خـدعـه» نمودن خداوند مطرح شده است. لطفاً آیه را ترجمه کنید.

105. چرا نام نمرود در قرآن بکار نرفته ولی نام فرعون بارها بکار رفته است؟

104. در رابطه با درگذشت والدین و مسئولیتهای فرزندان در قبال آنها چه آیاتی وجود دارد؟

103آیا در آیه ای هست که صدمه زدن به اعضاء بدن را نفی کرده باشد؟ منظورم آیه ای است که با استناد بر آن بتوان قمه زدن را رد کرد؟

102چرا قرآن در برخی از آيات ابتدا اقتصاد مطرح می کند و بعد امنيت، ولی در برخی ديگر ابتدا امنيت و بعد اقتصاد؟ مثلاً چرا در آيه 4 سوره قريش می گويد: « الّذي أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَ آمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ» ولی در آیه 155 سوره بقره می گوید: « وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ »؟

101. امروزه علیه حکم اعدام تبلیغ میشود و گفته می شود که باید لغو بشود. و این حکم در خیلی از کشورها لغو شده است. ولی حکم اعدام در قرآن وجود دارد. در این رابطه چه می توان گفت؟

 

 

مقدمه

 هستی

ستارگان

منظومه شمسی

ماه و خورشيد

زمين

جو

کوهها

درياها

شب و روز
ابر - باران - تگرگ
درختان- ميوه ها

باد

جنين

بدن انسان

حيوانات حشرات پرندگان

اقوام

متفرقه

پيشبينی های قرآن

حيات

قيامت

 
 
 

 50 - 1

100- 51

150 - 101

200 - 151

250 - 201

300 - 251

350 - 301

400 - 351

450 - 401

500 - 451

550 - 501

600 - 551

650 - 601

700 - 651

750 - 701

800 - 751

850 - 801

900 - 851

950 - 901

1000 - 951

 
 
قـرآن
مـثـالـهـای قـرآن
حديث
انبياء
آيات خداوند
پوشاک و پوشش
واژه های کـلـیـدی قـرآن
حَرَج
در رابطه با سايت