صفحه نخست

 

300  آيا اقتصاد قرآن اقتصاد سوسياليستی است؟ اگر نيست اقتصاد سوسياليستی چه ايرادی دارد که کسی مالک چيزی نباشد و همه به اندازه توان خود کار کنند و به اندازه نياز خود مصرف کنند؟

299  چرا قرآن شب را پيشتر از روز می آورد و خورشيد را پيشتر از ماه. (سوره انبياء آيه 33).

298  چرا در آيه 27 سوره عنکبوت قرآن همه پيامبران را از نژاد ابراهيم می داند اما در آيه 36 سوره نحل از هر قومی يک پيامبر برانگيخته می شود اما تمامی منابع اسلامی يونس را از قوم ديگر ميدانند.

297  آيه 55 سوره فرقان ميگويد چيزی را می پرستند که برای آنها سود و زيانی ندارد. سود نداشتن آن را می دانم ولی زيان نداشتن آن نمی دانم، چون بت پرستی برای انسان زيان دارد!

296  تفاوت واژه های خَلق و صُنع و خالق و صانع چيست؟

295  آيا زن و مرد می توانند با همديگر دست بدهند؟ اگر زنی دست خود را برای دست دادن پيش فرستاد چه بايد کرد؟ آيا دست دادن با زن برای حفظ کرامت او نيست؟

294  ما قرآنی نوشتيم که از قرآن شما مسلمانان خيلی بهتر است!

293  آيا نماز را بايد با صدای بلند خواند يا آهسته و يا بی صدا؟

292  چرا قرآن برخی جاها در رابطه با بهشت ميگويد جنّة و برخی جاها ميگويد جنّات؟

291  مرز جهاد (جنگ مقدس) کجاست؟

290  معنی آيه 61 سوره آل عمران (معروف به آيه مباهله) چيست؟ آيا فرد يا افراد خاصی يا تعداد خاصی را مورد نظر دارد؟

289   داستان عشق يوسف و زليخا به کجا می کشد؟ آيا به هم می رسند و ازدواج ميکنند؟

288  اسلام ستيزی جهان غرب با اسلام، در غرب چگونه است؟

 287  منظور از " يُطَهِّرَ قُلُوبَهُم " در آيه 41 سوره مائده مسلماً "پاکيزگی و صفای باطن است در حالی که شما واژه تطهير را در آيه معروف به آيه تطهير صرفاً "پاکيزگی از لحاظ بهداشتی و ظاهری معنی کرديد آيا اين معنی واقعاً" گويا هست و با مفهوم آيه تطهير جور در ميآيد؟

286  مفهوم آیه 109 سوره مائده: " يَوْمَ يَجْمَعُ اللّهُ الرُّسُلَ ... " چیست؟ خدا از چه چیزی از پيامبران ميپرسد و چیزی که آنها به آن علم ندارند چيست؟

285  چرا در آيه 35 سوره بقره ميگويد:  يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَ زَوْجُكَ الْجَنَّةَ! بجای اينکه بگويد: أنت و زوجتک!

284  چرا خداوند در قرآن بجای اينکه بخود بگويد: " من"  ميگويد " او"! مثلاً ميگويد: هو الذی خلق!

283  در قرآن آياتی هست که به زن بعنوان زن و جنس مؤنث که با جنس مرد فرق ميکند نگاه ميکنند نه به عنوان انسان!

282   برخی از افراد، چهره های برجسته صدر اسلام را لعنت ميکنند. در اينگونه موارد چه بايد کرد؟

281  با توجه به اينکه بخشی از اسلام شريعت است که بايد در جامعه پياده شود، و همه مردم نيز مسلمان نيستند، آيا غير مسلمانان نيز ملزم به پايبندی به شريعت اسلام هستند؟

280  تفسير آيه 23 سوره توبه ( يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ آبَاءكُمْ) چيست؟

279  واژه "توحيد" به چه معنی است و توحيد شامل چه چيزهائی می شود؟

278  چرا در قرآن پروردگار شرق و غرب آمده ولی پروردگار شمال و جنوب نيامده است؟

277  کسانيکه لغو اعدام را مطرح ميکنند ميگويند که هر کسی يک هويت مستقل از خانواده خود است و بازماندگان مقتول حق تعيين تکليف قاتل را ندارند!

276  در جهان پيشرفته و متمدن امروزی با توجه به گستردگی دانش، اطلاعات، امکانات، تجربيات بشری، وجود اعلاميه جهانی حقوق بشر، و دهکده شدن جهان، قرآن و دين چه نقشی ميتواند در زندگی بشری و دهکده جهانی ايفا کند؟

275   از نظر علمی ثابت شده که مردگان دوباره زنده نمی شوند! در اينصورت امکان زنده شدن مردگان در روز قيامت چگونه می شود؟

274  آيا در قرآن گفته شده که ديه زن نصف ديه مرد است؟

273  آيا نشوز در قرآن فقط در مورد زنان در آيه 34 سوره نساء آمده، يا اينکه بعنوان حق متقابل زن، از نشوز مردان نيز در قرآن صحبت شده است؟

272  در رابطه با پيدا شدن کشتی حضرت نوح، شبهه ای که وجود دارد اينست که، تاريخی که برای آن تخمين زده شده، با مهاجرت آريائيها (6000 سال قبل) و تمدنهای مصر و چين (8000 قبل) که پيش از آن بوده است جور در نمی آيد. پرسش من در رابطه با تاريخ دقيق اين حادثه است.

271  يک نفر کمونيست که خدا را قبول ندارد ولی برای طبقه کارگر و تحقق جامعه سوسياليستی کار ميکند، و حتی در اين راه کشته نيز ميشود، آيا به بهشت ميرود؟

270  در قرآن گفته شده که گناهکاران به اندازه گناه خود مجازات ميشوند و به آنها ستم نمی شود، اما در آيه 38 سوره اعراف گفته شده که وقتی دسته آخر گناهکاران به جهنم داخل ميشوند ميگويند خدايا مجازات دسته اول را افزون کن و خداوند ميگويد برای هر کدام شما مجازاتِ افزون هست ولی شما نميدانيد!

269  با توجه به آيه قرآن که خدا اسلام را بر ساير اديان غالب خواهد گردانيد، آيا تعداد مسيحيان بيشتر است يا مسلمانان؟

268  آيا می توان بنامی يا به چيزی غير از خداوند سوگند خورد؟

267  در قرآن مشروب حرام نشده است، منبع حرام بودن مشروب در اسلام چيست؟

266  غُلام در قرآن به چه معنی است؟

265  چرا سوره بقره آيه 126 می گويد: « وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ رَبِّ اجْعَلْ هَـَذَا بَلَدًا آمِنًا...»، ولی سوره ابراهيم آيه 35 می گويد: «  وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ رَبِّ اجْعَلْ هَـذَا الْبَلَدَ آمِنًا...».

264  در قرآن « رَبُّ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ: پروردگار مشرق و مغرب» (شعراء 28) آمده، رَبُّ الْمَشْرِقَيْنِ وَرَبُّ الْمَغْرِبَيْنِ: پروردگار دو مشرق و دو مغرب (رحمن 17) آمده، و «رَبِّ الْمَشَارِقِ وَالْمَغَارِبِ: پروردگار مشرقها و مغربها» (معارج 40).  منظور چيست؟

263  چرا در قرآن کلمه نور مفرد آمده و کلمه ظلمات (تاريکيها) جمع؟

262  فقير و مسکين و محروم چه تفاوتی با هم دارند؟

261  بقولی پيامبر اسلام پيش از بعثت با يهوديان و مسيحيان ارتباط داشته و قرآن را از آنها ياد گرفته است، چگونه می توانيد بطلان اين گفته را ثابت کنيد؟

260  در رابطه با روز تولد عيسی مسيح اختلاف نظر هست، آيا روز تولد عيسی مسيح در قرآن آمده است؟

259  چرا سوره نمل دو تا "بسم الله" دارد؟

258  منظور از نجس بودن مشرکين چيست؟

257  در سوره اعراف آيه 82 و در سوره نمل آيه 56 گفته شده که جواب مردمش جز اين نبوده که آنها را از قريه خود برانيد که آنها مردمی هستند که از کار ما بيزاری می جويند، اما در سوره عنکبوت آيه 29 قرآن می گويد که مردمش به او پاسخی ندادند جز اينکه گفتند غضب خدا را برای ما بياور اگر راست ميگوئی. اين دو جواب با هم يکی نيستند مخصوصاً اينکه آيه ها گفته اند که جز اين جوابی نداده اند.

256  پيامبر اسلام چند تا دختر داشته است؟

255  در آيه 7 سوره آل عمران برخی پس از جمله: وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللّهُ، وقف می کنند. و جمله به اين معنی می شود که تنها خداوند تأويل قرآن را می داند. برخی ديگر وقف نمی کنند، که جمله به اين معنی ميشود که هم خداوند و هم راسخون در علم، تأويل قرآن را می دانند. کدام قرائت درست يا درست تر است؟

254  آيا ترتيب سوره های قرآن در همه قرآنها يکی است؟

253  چرا در رابطه با تعداد آيات قرآن اختلاف نظر هست؟

252  من شنيده ام که کسيکه از روابط نامشروع بدنيا بيايد ارث نمی برد. آيا اين درست است؟

251  آيا در قرآن برای خداوند ضمير مذکر آمده است يا مؤنث؟

250  آيا بمب اتم حرام است؟ پاکستان که يک کشور مسلمان است بمب اتم دارد!

249  در سوره صافات آيه 145 آمده است که ما يونس را در حالی که خسته بود به خشکی افکنديم اما در سوره قلم آيه 49 خداوند می فرمايد که اگر لطف پروردگارش نبود يونس نکوهش شده به خشکی افکنده ميشد. آيا نوعی دوگانگی در اين آيات نيست؟

248  چرا قرآن در آيه 1 سوره اخلاص يگانگی خداوند را با واژه "احد" بيان می کند ( قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ)، ولی در آيه 163 سوره بقره با واژه "واحد"، (وَإِلَـهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ)؟

247  در مناطق قطبی روزهائی از سال اوقات عشاء و مغرب و صبح ندارد. نمازهای روزانه را چگونه بايد خواند؟

246  در سوره غافر آيه 11 منظور از دو بار ميراندن و و دو بار زنده کردن چيست؟

245  در باره جنگ مسلمانان با بنی قريظه که يهودی بودند، برخی می گويند در آنجا مسلمانان نسل کشی کرده اند! مختصراً در رابطه با اين حادثه توضيح دهيد.

244  با توجه به اينکه معنای رسول و نبی متفاوت است، چرا پيامبر در سوره احزاب آيه 40 خاتم النبيين ناميده شده است؟

243  خداوند در آيه 15 سوره شعراء با موسی و برادر وی هارون صحبت می کند ولی بجای ضمير (کُما) برای دو نفر، برای آنها ضمير جمع (کُم) آورده است. چرا؟

242  در آيات 20 و 21 سوره نمل، مجازات هدهد بخاطر غائب بودن سنگين بنظر می رسد!

241  قرآن در آيه هشتم سوره بلد می گويد: أَلَمْ نَجْعَل لَّهُ عَيْنَيْنِ: آيا ما برای او دوتا چشم قرار نداديم؟ اينکه انسان دوتا چشم دارد چيزی است که همه می دانند و می بينند! چه ضرورتی دارد که قرآن بگويد برای انسان دوتا چشم قرار داده شده است؟

240  در آيه آخر سوره رعد، منظور از کسيکه علم الکتاب دارد کيست؟

239   پيامبر اسلام می گويد: بهترين شما کسی است که با خانواده خود خوب باشد. اما ما کسانی را می بينيم که با خانواده خود مشکلات و اختلاف نظر دارند ولی با مردم خوب هستند و انسانهای خوبی هستند! پس اين جنبه خوبی اجتماعی آنها چه می شود؟

238  در پاسخ به پرسش شماره 1 گفته ايد "حوری" اسم جنس است و به زن و مرد هر دو اطلاق ميشود، ولی در سوره الرحمان آيات 56 و 58 ضمير "هُـنّ " (که ضمير جمع مؤنث است) بکار برده شده است.

237  چرا قرآن ميوه را پيش از گوشت می آورد؟

236  آيه 39 سوره نور به چه معنی است؟ و منظور از اين تشبيه چيست؟

235  قرآن می گوید خداوند ستارگان را برای زيبائی آسمان برای انسان آفریده و برای راهيابی مردم توسط ستاره ها آفريده است ولی علم می گوید ستارگان صدها هزار سال و میلیونها سال پیش از پيدايش انسان وجود داشته اند؟

234  آيا از نظر قرآن انسان حتماً بايد ازدواج کند؟

233  چرا قرآن در آیه 9 سوره جمعه می گويد هنگاميکه برای نماز جمعه فراخوان داده میشود بيع را رها کنيد و چرا نگفته تجارت را رها کنید؟

232  در رابطه با ‏ظلمات ثلاث (ظلمتهاى سه گانه) در آيه 6 سوره زمر: ...‏ يخلقكم في بطون أمهاتكم خلقا من بعد خلق في ظلمات ثلاث‏..، تفسير ديگری نيز هست مبنی بر اينکه آن تاريکيهای سه گانه: ظلمت شكم مادر ، و ظلمت رحم ، و مشيمه ( كيسه غشائی دور جنين) مى باشد.

231  واژه صابرين در آيه 177 سوره بقره بنابر سياق آيه می بايست صابرون باشد، چرا به صابرين تبديل شده است؟

230  آيه شماره 11 سوره نساء سهم يك دختر را نصف ارثيه تعيين مي كند و ازطرفي به عنوان يك قانون كلي اعلام مي كند سهم پسر دو برابر سهم يک دختر خواهد بود بنا براين اگر ورثه يك پسر بعلاوه والدين ميت باشند آن گاه تمام ارث به همان يك پسر مي رسد( چون دو برابر نصف كه سهم يك دختر است مي شود كل) پس سهم والدين از كجا تأمين مي شود؟ 

229  تفسير آيه 9 سوره ضحی: فاما اليتيم فلا تقهر چيست؟

228  در قانون مدنی ايران زن از زمين ارث نمی برد. آيا اين قانون قرآن است؟

227  در سوره واقعه آيه 7 می گويد که در روز قيامت مردم سه دسته می شوند اما در سوره بلد آيات 18 و 19 و در سوره زلزله آيات 7 و 8  تنها دو گروه را می شمارد.

226  آيا می شود برای تماشای اعدام کسی رفت و صحنه اعدام را تماشا کرد؟

225  چرا در سوره آل عمران آيات 42 و 45 از فرستادن چندين فرشته پيش مريم صحبت می شود اما در سوره مريم آيه 17 تا 21 تنها از يک فرشته صحبت می کند؟

224 نوشته ايد منظور از هفت سماء طبقات جو است، اما آيه 15 و 16 سوره نوح می گويد: آيا نمی بينيد خداوند چگونه هفت آسمان را طبقه طبقه آفريد و ماه را در آنها تابان و خورشيد را چراغی فروزان قرار داد. اينجا اگر منظور طبقات جو است چرا می گويد ماه را در آنها تابان و خورشيد را در آنها چراغی فروزان قرار داد؟ 

223  آیا درست است که مردان مسلمان می توانند زنان کافری را که همسر دارند و در جنگ به غنیمت مسلمانان در میآیند به همسری خود بگیرند؟ و آيا آيه 24 سوره نساء در اين رابطه است؟

222   در جواب پرسش شماره 202 راجع به "صلاة وسطی"  نوشته ايد منظور نماز جمعه است، در حاليکه در نظرات ديگر، از آن به عنوان نماز صبح، ظهر، عصر، مغرب يا عشاء نيز ياد شده است.

221   معنی آيه 97 سوره توبه چيست؟

220  در مناطق شمالی کره زمين که تابستانها روزها خيلی طولانی است و يا مدتی اصلا شب نمی شود، برای روزه گرفتن چه بايد کرد؟

219  کسانی گفته اند که آيه: لا اکراه فی الدين ...(بقره: 265) مربوط به زمانی است که مسلمانان قدرت نداشته اند و پس از به حاکميت رسيدن آنها اين آيه منسوخ شده است.

218  آيا حرف کاف در واژه کمثله در جمله «لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ » در آيه 11 سوره شوری زيادی است؟

217  در آيه 7 سوره حج قرآن می گويد روزهای خدا برابر 1000 سال شما است، همينطور در آيه 5 سوره سجده قرآن می گويد روزهای خدا برابر 1000 سال شما است، ولی در آيه 4 سوره معارج می گويد روزهای خدا برابر 50000 سال شما است، چرا اينطور است؟ آيا روز خدا معادل 1000 سال زمينی است يا 50000 سال؟

216   با استبداد دينی چه بايد کرد؟

215  آيا دو همسری که با هم مشکل دارند می توانند مسائل و مشکلات زندگی زناشوئی شخصی خود را با روانشناسان يا مشاوران اجتماعی و غيره در ميان بگذارند که مسائل خود را حل کنند؟

214  چرا برخی از مسلمانان می گويند: "اللهم صلّ علی محمد و آل محمد" و برخی ديگر می گويند: "اللهم صل و سلم عليه"؟ و کدام درست يا درست تر است؟

213  اسلام بنياد گرائی و اسلام مترقی و اسلام معتدل و اسلام انقلابی چه تفاوت هائی با هم دارند و نمونه آنها کدام جريانات هستند؟

212  با توجه به اینکه همه ما از یک پدر و مادر هستیم، فرزندان بشر اولیه چگونه با یکدیگر ازدواج کرده و به ازیاد نسل پرداخته اند؛ مگر نه این که آنها خواهر و برادر بوده اند؟

211   نمای گور چگونه باید باشد؟

210  چرا قرآن در سوره انشقاق آیه 10 می گوید روز رستاخیز کارنامه زیانکاران از پشت کمر داده میشود، ولی در سوره حاقه آیه 25 می گوید از سمت چپ داده می شود؟

209  آیا "علماء وارثین انبیاء هستند" از سخنان پیامبر است؟

208  تفسیر آیه 148 سوره نساء ( لاَّ يُحِبُّ اللّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوَءِ ...) چیست؟

207  کسانی معتقدند که دین برای زندگی ضروری نیست، آنها وجدان یا اخلاق یا علم و یا مواردی از این قبیل را کافی می دانند.

206  كلمه رجم و كلماتي ديگر كه معناي سنگسار را مي دهند، در كدام آيات و سوره قرآن آمده اند؟ من ديده ام كه بعضی از اين آيات درباره پيامبرانی نظير نوح و ابراهيم مطرح شده است.

205  در قران نوشته شده هیچکس بجز خدا نمی تواند آینده را پیش بینی کند اما پیش گویان مصری تولد موسی را پیش بینی کردند.

204  چرا واژه مبذر فقط یک بار در قرآن آمده ولی واژه مسرف بارها بکار رفته است؟

203   فرق اداء (ادا نمودن) و وفی (وفی نمودن) چیست؟

202   منظور از صلاة وسطی (نماز میانی) در آیه  238 سوره بقره کدام نماز است؟

201   در آیه 10 سوره احزاب رسیدن دلها به گلوها آمده است. منظور چیست؟

 
 

   مقدمه       هستی

ستارگان
منظومه شمسی
ماه و خورشيد

  زمين    جو     کوهها

  درياها      شب و روز

ابر - باران - تگرگ
درختان- ميوه ها

    باد            جنين

بدن انسان

 حيوانات حشرات پرندگان

   اقوام         متفرقه

  پيشبينی های قرآن

   حيات         قيامت

 
 
 
 1  --- 100
 101 --- 200
  201 --- 300 
301  --- 400
401 --- 500
501 --- 600
601 --- 700
701 --- 800