200  از نظر قرآن مسلمان می تواند مقابله به مثل کند. مقابله به مثل کردن مورد نظر قرآن کدام است؟

199  دلیل اصلی از بین بردن قوم لوط چه بوده است؟

198  در آیه 65 سوره حج خداوند فرموده که آسمان به دستور او نگهداشته شده که به زمین نیفتد! یعنی چه؟

197  امر به معروف و نهي از منكر از نظر قرآن چگونه است؟

196  در قرآن می خوانیم که همه چیز پیشاپیش از ازل در لوح محفوظ ثبت شده است و از طرفی در قرآن می خوانیم که هر کسی مسئول اعمال خود است. چطور می شود که از طرفی اعمال ما از پیش تقدیر شده باشد و از طرفی ما مسئول آن باشیم؟

195  کدام سوره از قرآن همه آیات آن واژه الله دارد؟

194  چرا قرآن در داستان موسی فرمانروای مصر را با لقب فرعون نام می برد ولی در داستان یوسف با لقب مَلِک یعنی پادشاه؟

193  در بخش مسائل متفرقه بنقل از قرآن آمده است که خانه عنکبوت سست ترین خانه ها است. ولی گفته می شود که: تار عنکبوت یکی از بادوامترین و استوار ترین مواد موجود در زمین است. از فولاد هم استوار تر است. و ناوبرها از تار عنکبوت ابریشم برای ساخت ی 䐘 ǁی ی ی ی. یی ی ی ی .

192  منظور قرآن از نازل نمودن دامها در آیه 6 سوره زمر چیست؟

191  ی ی ی ی ی. ی ی ی ی . ی ی ی تبعیض میان زن و مرد است و موی زن و مرد با هم فرقی نمی کند. برخی میگویند حجاب نوعی عقب ماندگی است و با دنیای متمدن و پیشرفته امروزی نمی خواند و مربوط به گذشته بوده است!

190  چرا قرآن در زمان پیامبر جمع آوری و به صورت یک کتاب درآورده نشد؟

189  مفهوم شفاعت را توضیح بدهید در بعضی از آیات آمده كه خدا شفاعت هیچ كس را نمی پذیرد و در برخی دیگر آمده كه شفاعت هر كس را بخواهد می پذیرد آن افرادی كه خدا شفاعت آنها را می پذیرد چه كسانی هستند؟ و چه کسانی شفاعت می شوند؟

188  آیا درست است که وقتی پیامبر با عایشه ازدواج کرده عایشه 9 سال سن داشته است؟

187  درباره آيه ۳ سوره نور:"مرد زناكار جز زن زناكار يا مشرك را به همسرى نگيرد و زن زناكار جز مرد زناكار يا مشرك را به زنى نگيرد و بر مؤمنان اين [امر] حرام گرديده است"، و آیه ۲۶ آن سوره:" زنان پليد براى مردان پليدند و مردان پليد براى زنان پليد و زنان پاك براى مردان پاكند و مردان پاك براى زنان پاك اينان از آنچه در باره ايشان می گويند بر كنارند براى آنان آمرزش و روزى نيكو خواهد بود "، توضيح دهيد.  ديگر اين كه واقعا كسي كه زنا كار است با شخص زنا كار ديگري ازدواج مي كند؟

186  قرائت متن عربی قرآن چه فايده اي دارد؟ اين سوال امروزه از طرف بسياری از روشنفکران به ی ی ی ی ی ی ی ی ی . 2 Ԙ ی ی

185 آیا درست است که پیامبر هنگام وفات دوات و قلم می خواسته تا جانشین پس از خود که از جانب خدا به وی  وحی شده بوده را وصیت کند ولی عمر مانع از این کار شده است؟

184 من در رابطه با گوشت خوک ابهام داشتم. در پرسش 176 شما گفته اید که غذای اهل کتاب می توان خورد هر چند گوشت خوک داشته باشد، ولی در کتابهای تفسیر گفته اند که منظور قرآن از حلال بودن غذای اهل کتاب در صورت نداشتن گوشت خوک است. و همینطور ابهام من در این است که وقتی گوشت خوک حرام باشد و بد باشد چه فرقی می کند که خود ما آنرا بخریم و بخوریم یا اینکه در غذای اهل کتاب باشد؟ در هر دو حال باید بد باشد!

183  "در قرآن خداوند فرموده ما به عیسی انجیل دادیم"...    ولی می دانیم 5 انجیل سالها بعد از عروج عیسی (ع) نوشته و جمع آوری شده. پس منظور خداوند از این آیه چیست؟

182  ی ػ ی ی ỿ 53 ی:  صِرَاطِ اللَّهِ الَّذِي لَهُ مَا فِي فِي الْأَرْضِ أَلَا إِلَى اللَّهِ تَصِيرُ الْأُمُورُ، و در سوره  صف آیه 11: تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ....

181  در زبان عربی فعل برای فاعل صرف می شود و اگر فاعل یا ضمیر حذف شود معنی جمله تغییر نمی کند. چرا چرا قرآن مثلاً می فرماید: وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ: و نه آنها اندوهناک می شوند! (زمر: 61)، اگر می فرمود: وَ لا یَحْزَنُونَ: و نه اندوهناک می شوند، نیز به همان معنی می بود. آیا ضمیر هُم اضافه نیست.

180   نظر قرآن درباره عالم غيب چيست؟ چگونه مي توان به اين عالم دسترسي پيدا كرد؟

179  آیا دختر می تواند بدون اجازه و رضایت پدر و مادر و خانواده خود ازدواج کند؟

178  چرا در قرآن برخی جاها واژه الّلائی برای زنان بکار رفته و در برخی جاهای دیگر واژه الّلاتی؟

177  کم و کیف آیه مربوط به دزدی در قرآن چگونه است؟ 

176  در قرآن گوشت خوک تحریم شده است. من در اروپا زندگی می کنم و دوستان مسیحی دارم که برخی اوقات همدیگر را دعوت می کنیم. پرسش من اینست که آیا منظور قرآن از حرام بودن گوشت خوک، خودِ گوشت خوک است یا کلاً شامل غذائی که گوشت Ͽ منظورم اینست که آیا سایر متعلقاتِ غذائی که گوشت خوک در آنست نیز نمی توان خورد؟

175  چرا قرآن قرائتهای مختلف دارد؟ ی ی ʿ ʿ

174  در آیه 71 سوره اسری می خوانیم که روز رستاخیز هر مردمی به امام خود خوانده خواهد ( ). ی ʿ

173  آیا در قرآن به حرکت داشتن زمین اشاره شده است؟

172 چرا خداوند در قرآن بجای کلمه من از ما استفاده می کند؟

171 آيا در احكام ديني چيزي را به غير از قرآن مثل رساله هاي مراجع تقليد بايد ملاك عمل قرار داد؟ آيا در قرآن آياتي وجود دارد كه اين امر را توصيه كرده باشد؟

170 سنگ "حجرالاسود" چيست؟ آيا نشاني از اين سنگ و تقدس آن در قرآن آمده است؟ آيا زيارت اين سنگ شرك نيست؟

169 اگر انسان در نماز شک کند که مثلاً قنوت یا رکعتی را نخوانده چه باید بکند؟

168 آیا در قرآن اشاره ای به وجود یا عدم وجود موجودات زنده در کائنات دیگر شده است؟

167 انواع گناهان کدام است و چگونه می توان آنها را جبران و پاک کرد؟

166  سن لازم برای نماز خواندن و روزه گرفتن چند سالگی است؟

165  فرق محبت با مودت چیست؟

164 چرا ترجمه های خیلی از آیات و واژه های قرآن در این سایت قرآن شناسی با ترجمه های دیگر فرق می کند؟ مثلاً واژه امر در پرسش شماره  153 در آیه 16 سوره اسری را "زیاد کردن" ترجمه کرده اید، ولی همه آن را به مفاهیمی از قبیل "فرمان دادن"ترجمه کرده اند که درست تر به نظر میرسد؟ یا مثلاً .اژه "عروج" (در قسمت مسائل متفرقه) را به معنی " زیگزاگی رفتن" ترجمه ϡ ی ی ی .

163  ربا چیست و به چه معامله ای ربا می گویند، و آیا وامهای بانکی که دارای بازپرداخت با چند درصد سود است رباست؟ آیا وام گرفتن با بهره از بانکهای اسلامی هم ربا محسوب می شود؟ آیا ربا فقط برای ربا خوار حرام شده یا برای ربا دهنده هم هست؟

162  چرا برای مسائل علمی "کتاب قرآن معجزه محمد" منبع ذکر نکرده اید؟ و آیا فکر نمی کنید که در آینده برخی از آنها تغییر کنند و یا درست نباشند و به قرآن اشکال وارد شود، مثلاً اگر در آینده روشن شد که 11 سیاره وجود نداشته باشد، آیا در آن صورت اشکال به قرآن وارد نخواهد شد؟

161  در رابطه با قوم عاد در آیه 16 سوره فصلت قرآن می فرماید باد صرصر در "روزهای نحس" به طرف آن قوم فرستاده شده ولی در آیه 19 سوره قمر می فرماید در "روز نحس"! چرا این دو آیه در رابطه با قوم عاد با هم فرق می کنند؟

160  آیا پیامبر گرامی اسلام سواد خواندن و نوشتن داشته است؟

159  آزادی های اجتماعی و فردی انسان در قرآن کدامها است؟ آیا مجازاتهائی که در قرآن تعیین شده برای مسلمانان است یا برای پیروان ادیان دیگر و همینطور برای افرادی که دیدن را قبول ندارند نیز هست؟

158  ی ی الْـقـُرْبَـى، مگر چقدر این مسئله حائز اهمیت است که خداوند در کلام عظیم خود پاداش رسالت را فقط و فقط "مودت ذی القربی" تعیین می کند.

157   آيا در قرآن وجود يك ناجي براي بشريت بعد از رحلت حضرت محمد (ص) تاييد شده است؟ چنانكه شيعيان ی ی ... ی Ͽ ی ϡ ی Ͽ

156  به نظرشما در جائي كه امام جمعه عادل و با تقوا نيست آیا شرکت در نماز جمعه واجب است؟

155  چرا خداوند خود به تهیدستان کمک نمی کند و از ما مسلمانان می خواهد که از کار و زحمت خود به آنها زکات و صدقه بدهیم و انفاق کنیم؟

154  در سؤال 20 معصومیت را رد کرده اید اما در آیه 33 سوره احزاب چیز دیگری نوشته شده جز این نیست که خداوند اراده کرده است که ناپاکی و پلیدی را از شما اهل بیت دور و شما را کاملاً پاک و طاهر سازد، رجس در لغت بمعنی آلودگی و چون با ال آمده همه گونه آلودگی را در بر می گیرد. نظر خود را در این باره بنویسید.

153  چرا قرآن در آیه 16 سوره اسری می فرماید: و هر گاه اراده کردیم که سرزمینی را نابود کنیم به مترفین آن امر می کنیم که در آن به فسق بپردازند، تا نابودی حق آن سرزمین شود و بعد آنرا نابود می کنیم؟ این آیه برای من مبهم است.

152   آیا کمونیست در ایران شانس به حاکمیت رسیدن دارد؟

151   آيا در اسلام زن و مرد مساوی هستند؟

150  آیا کشوری هست که مردم آن مسلمان باشند ولی مسلمانان به آنجا حمله نکرده باشند؟

149  فرق تزکيه و تطهير چيست؟

148  در آیه 64 و 65 سوره صافات قرآن کریم می فرماید ثمر درخت زقوم مانند سرهای شیطانها است. منظور از سر شیطانها چیست و یا چگونه است؟

147  آیا واژه فلسطین در قرآن بکار رفته است؟

146  اختلافات خوارج با حضرت علی چه بوده و آیا خوارج خودشان خود را خوارج نامیده اند یا دیگران آنها را خوارج نامیده اند؟ و خوارج اصلاً به چه معنی است؟

145  چرا در قرآن رودخانه و دریا مطرح شده ولی از اقیانوس صحبتی نشده است؟

144  آیا محمد ابن زکریای رازی مذهبی بوده یا چنانکه برخی می گویند غیر مذهبی بوده و علیه مذهب مطالبی نوشته است؟

143  آیا ولی فقیه که حاکم مطلق باشد از نظر قرآن درست است؟

142  چرا در قرآن انواع زنان از جمله مسلمات، مؤمنات، مشرکات، تائبات، قانتات، و غیره بکار رفته ولی کافرات (زنان کافر) بکار نرفته؟

141  در آیه 76 سوره نحل قرآن مجید می فرماید فرد گنگ با کسیکه امر به عدل می کند مساوی نیستند. منظور از مساوی نبودن آنها در چه زمینه است؟

140  نظر قرآن در مورد تقدیر و سرنوشت چیست و سرنوشت انسان چگونه معین می شود آیا از پیش تعیین شده؟

139  مطالب شما در زمينه حيات را مطالعه كردم، در قسمتي بيان كرده بوديد كه: .....

138  مِـنـّت یعنی چه؟

137  ی : ی ی ی ی ی ϡ خطاب به روحانیت گفته یا اینکه در دوران وی متولیان رسمی  مذهبی کسان دیگری Ͽ

136  چرا پیامبر با زینب همسر زید پسر خوانده خود ازدواج کرده بوده است؟ به ایرادی ی ی ی Ͽ

135  در آیه 24 سوره یوسف می خوانیم که خداوند بدی و فحشاء را از حضرت یوسف دور کرده است. پرسش من اینست که وقتی خدا وند خود بدی و فحشاء را از کسی دور کند در آنصورت چه ارزشی برای خودِ فرد باقی می ماند؟ و آیا در آن صورت همه نمی توانند پیامبر باشند؟

134  چرا قرآن مجید در آیه 12 سوره فاطر می فرماید: ... و َتـَرَى الْـفـُلـْكَ فِـيـهِ مَـوَاخِـرَ...، ولی در آیه 14 سوره نحل می فرماید: ... وَ تـَرَى الْـفـُلـْكَ مَـوَاخِـرَ فِـيـهِ ...؟

133  در آیه 65 سوره انعام قرآن می فرماید: وَ يُذِيقَ بَعْضَكُمْ بَأْسَ بَعْضٍ: و سختی برخی از شما را به برخی دیگر می چشاند. منظور آیـه از ایـنـکـه خـدا سـخـتـی بـرخـی را بـه بـرخـی دیـگـر می چشاند چیست؟

132  آيا در قرآن به " برف " اشاره اي شده است ؟ آيا از نحوه بوجود آمدن آن حرفي زده شده است؟

131  چرا خداوند که می داند چه کسی رستگار می شود و به بهشت می رود و چه کسی رستگار نمی شود و به  به جهنم می رود را مستقیماً به بهشت و جهنم نمی برد؟

130  در یکی از آیات قرآن به کشته شدن و مورد آزار قرار گرفتن قوم یهود اشاره شده است. آیا آن افراد همان نازیها و هیتلر نبودند.

129  قرآن در آیه 84 سوره شعراء به نقل از حضرت ابراهیم می فرماید: و برای من زبان راستی در دیگران قرار بده. منظور از زبان راستی چیست؟

128  در قرآن در مورد "خمس" يك آيه وجود دارد ولي از معناي لغوي آن و با توجه به آيات قبل و بعد آ ن مي توان فهميد كه اين خمس فقط به غنايم جنگي تعلق مي گيرد. ولی در مذهب ما يعني "شيعه" به يك پنجم از درآمد سالانه تعلق مي گيرد و صرف مخارج.......

127  آيا "نذر كردن" ريشه قرآني دارد يا خير؟ آيا "نذر غذا" و يا "نذر قرباني" صحيح مي باشد؟ آيا خوردن "غذاي نذري" حلال مي باشد؟ (مثلا غذا نذر امام  حسين مي كنند؟ يا نذر حضرت عباس؟)

126  معيار های قرآن برای انتخاب همسر چيست؟ آيا در اسلام زن می توند از مرد خواستگاری نمايد؟

125  در سايت شما در جاهايی از حضرت رسول اكرم با عبارت "محمد" ذكر شده است ( مانند متنی كه بعد از مقدمه آمده است ) به نظر من تا حدودی برای خواننده حالت بی حرمتی دارد به هر حال مانند بعضی جاهای ديگر در اين سايت حداقل می توان از عبارت حضرت محمد استفاده نمود.

124  آيا از قرآن موضوع جدايي و يا وحدت بين دين و سياست را ميتوان استنتاج نمود؟ قرآن چه نوع حكومت و با چه ويژه گيهاي را توصيه مي كند؟ رهبر اين حكومت چه ويژگیهايي بايد داشته باشد؟ نظر قران در باره حكومت بر مردم چيست؟

123 عبارت  "وما اهل لغير الله به"  چه معنايي دارد؟ معنی آیه 3 سوره مائده چیست؟ و آيا صحت دارد كه عبارت "اليوم يئس الذين کفروا من دينكم  فلاتخشوهم واخشون اليوم اكملت لكم دينكم واتممت عليكم نعمتي ورضيت لكم الاسلم دينا" مربوط به واقعه غدير خم مي باشد؟ واين عبارت در ميان اين آيه گنجانده شده است و ربطي به دو عبارت قبل و بعد خود ندارد؟

122  قرآن مجید در آیه 107 سوره انعام می فرماید: وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ مَا أَشْرَكُوا: اگر خدا می خواست شرک نمی ورزیدند. آیا این به این معنی نیست که خودِ خداوند خواسته که آنهائی که شرک میورزند شرک بورزند؟

121  چرا قرآن خيلي از مسائل (مانند احكام وضو، نماز شكسته، مهر براي نماز و ...) را به صورت روشن بيان نكرده تا اختلافي بين تفاسير بوجود نيايد؟

120   قرآن چه نوع تقیه ای را مجاز دانسته؟

119  چه مجازاتي براي فرد زناكار در جهان آخرت در نظر گرفته  شده؟ منظور از اينكه زنا از گناهان كبيره است، چيست؟

118  در قسمت پرسش و پاسخ شما به اين سؤال بر خوردم : 108 -   آيا از نظر قرآن عمر انسان از ʿ : ...

117  در جائی خواندم که کسانیکه در صحنه مبارزه اجتماعی نیستند نماز و روزه آنها هیچ و پوچ است. و در جائی خواندم که اگر کسی در مبارزه اجتماعی نباشد چه به نماز ایستاده باشد و چه به شراب نشسته باشد فرقی نمی کند. آیا قرآن چنین چیزی را تأیید می کند؟

116  آيا در قرآن به شكسته خواندن نماز در سفر اشاره ای شده است؟ 

115  آیا فعلِ یَـشـاءُ در جمله اللَّهُ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَيَقْدِرُ لَهُ إِنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ، به الله بر می گردد یا به مَـن؟ (عنکبوت 62)

114  سعادت از نظر قرآن چگونه است؟

113  نظر اسلام در مورد برده داری چه بوده است؟ آیا آنرا پذیرفته یا نفی کرده بوده؟

112  آیا در رابطه با سقط جنین در قرآن آیه هست؟

111   ی ی: " " یی: Ȑ است. ما به چه کسی می گوئیم که بگوید ʿ ی ی است؟

110  نَـفـس مُـطـمَـئِـنه یعنی چه و انسان چگونه نفس مطمئنه می شود؟

109  چرا یک عده باید در ناز و نعمت باشند و من بخاطر ترس (گناه شمردن) باید خودم را همیشه محروم کنم؟

108  آیا از نظر قرآن عمر انسان از پیش تعیین شده است؟

107  سؤال من در ارتباط با مسئله ازدواج متعدد مردها تا ۴ عدد دائم و بی نهايت صيغه مي باشد.از آنجا ی ی ی ی ی ی ǐ Ȑ ی ی ی ϐی ی Ԙ ی .

106  در آیه 142 سوره نساء خـدعـه نمودن خداوند مطرح شده است. لطفاً آیه را ترجمه کنید.

105  چرا نام نمرود در قرآن بکار نرفته ولی نام فرعون بارها بکار رفته است؟

104  در رابطه با درگذشت والدین و مسئولیتهای فرزندان در قبال آنها چه آیاتی وجود دارد؟

103  آیا در آیه ای هست که صدمه زدن به اعضاء بدن را نفی کرده باشد؟ منظورم آیه ای است که با استناد بر آن بتوان قمه زدن را رد کرد؟

102  چرا قرآن در برخی از آیات ابتدا اقتصاد مطرح می کند و بعد امنیت، ولی در برخی دیگر ابتدا امنیت را مطرح می کند و بعد اقتصاد؟ مثلاً چرا در آیه 4 ی : الَّذِي أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَ آمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ولی در آیه 155 سوره بقره می گوید: وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ ؟

101  امروزه علیه حکم اعدام تبلیغ میشود و گفته می شود که باید لغو بشود. و این حکم در خیلی از کشورها لغو شده است. ولی حکم اعدام در قرآن وجود دارد. در این رابطه چه می توان گفت؟

 

          ی

ѐ
ی

           

       

- - ʐѐ
-

               

  ϐ

           

  ی ی

          

 
 
 
 1  --- 100
 101 --- 200
  201 --- 300 
301  --- 400
401 --- 500
501 --- 600
601 --- 700
701 --- 800